PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tek kurşun etkili mesafe nedir

seyyah
26.08.08, 22:17
yivsiz av tufeklerinde atılan dişli av tufekleri kurşunlarının mezili ne kadardır etkili vuruş mersafesi.federal marka bi kurşun var kure var içinde bunlşar çok uzun menzilliymiş kurşun daha hızlı ve rahat donduğunde bunun etkili mesafesi ne kadardır ozellikle yılların deneyimi olan mistan ab
yardımcı olursanız sevinirim saygılar

KARTALBEY
27.08.08, 12:54
tek kurşunları genelde yivsiz av tüfekleri ile domuz avında kullanırız.

ama bu markadan ziyade fişekteki barut hakkı ve silahın namlu özellikleri ile bağlantılıdır sanırım. genelde tek kurşunlarımı kendim yaparım ve en kral markaya değişmem.ince barut vardır mavimsi avrupa barut diyorlar . ondan 1/70 koyarım ve mükemmel üzerinde bir sonuç alırım. avyrıca silahın namlu boyu ve sokuda önemli bir faktördür diyorum.

genelde domuza yakın mesafeye sokarak atış yapmaya çalışıyoruz. ama istisnai durumlarda oluyor. geçen sene bir arkadaşım 150 metreden bir domuz vurdu. bu belki her zaman olmaz ama demekki kurşun oraya kadar etkili bir şekilde varıyor. etkili menzil derken sağlıklı nişan alma mesafesi hesaplanıyor. askerde G3 piyade tüfeklerinin azami menzili 3700 metre . ama etkili menzili 400 metre. 400 metreden sonra etkisini yitirmiyor. 1000 metredede vursa ölümcül sonuç verir . fakat bin metrede nişan alma derecesi ne kadar sağlıklı olur tartışılır.

bu arada hikmet abim bir azılıya atamamış galiba 70 metre uzaklıkta diye. :P :P

biraz daha yakın olsa bu sefer korkudan atamayacaktı aslında. :woohoo: :woohoo:

selamlar

hikmet2055
27.08.08, 13:00
sayın gürbüz hocam..
bende etkili mesafedemiyim degilmiyim derken atamadım.. yakın mesafede olsa zaten yakınımda agaç olmadıgı için atmayacaktım.. sen azılıyı görmedigin için atıyorsun.. :)
bizim avcı bir arkadaş anlattı geçen gün..
250 mt. den domuza tek kurşun atmış domuz bacagını bile kıpırdatmamış.. :) ben onun yalancısıyım.. saygılarımla

KARTALBEY
27.08.08, 13:22
hikmet abi zaten azılı büyükse etkili menzili uzaktan hesaplayıp atacaksın. çok yakınsa ilişme geçsin.:laugh: :laugh: azılının büyüklüğü ve yakındaki ağaç hesaplarını iyi yaparsan mükemmel avcı olursun. ağaçla arandaki mesafe ve ağaca koşuş hızını bilmezsen hiç atma gitsin. gerçi arkana bir azılı düşmedikçe gerçek koşu hızını hiç bir zaman net olarak bilemezsin. :woohoo: :woohoo:

avcı arkadaşın iyi bir atıcıymış . beni geçer bu konuda. :cheer: :cheer:

Kurtluca
27.08.08, 14:20
Sayın arkadaşlar hakikaten yorumlarınıza hayran kaldım:laugh: süpersiniz ustalar.

Tek kurşun hakkında bende bir şeyler yazma gereği duydum.
Bence Seyyah ustanın sorduğu iki soru var:

Birincisi- yivsiz tüfeklerde tek kurşunun menzili, bu da gidebileceği yeri(uzaklığı)gösterir bence.

İkincisi de etkili mesafesi, yani tek kurşunun bir nesneyle karşılaştığında tahribat yaratabilecek mesafedir.

Bence yivli tüfeklerde menzil 500, 1000 ve üstü olduğuna göre ( bu tabi ki,kalibre seçimine bağlı olur) yivsiz bir tüfeğin de buna yakın bir menzili olur.

Yalnız yivli bir tüfekle atış yaptığımızda, dürbünsüz 100,150, hatta (200m. bu mesafeden çok uzman atıcılar dürbünsüs vurabilirler) gibi mesafelerden etkili vuruşlar yapılabilir, etkili diyorum, çünkü bu mesafeden hedef rahatlıkla tutturabilir ve imha edilebilir.

Yivlilerde dürbünlü atışlar 200, 250 ve üstü mesafelerde etkili atışlar yapabilir.
Bu neden kaynaklanıyor? - şundan, yivlilerde kurşun, namludan dönerek çıktığı için uzun mrsafelerde hedeften çok az şapabilir ve ya sapmadan gidebilir, 200m. gibi mesafelerde 2-3 cm.oynama olur.

Yvsizde öyle midir? hayır.

Çünkü tek kurşun namludan çıkınca,çok az sapmalarla gideceği mesafe 50, 60 bilemdedin 100m. dir, bu da etkili vuruş mesafesini belirler bence.

Ama dersin ki, ben domuzu 150m. den vuracam, vur! tabiki bu da etkili mesafe oluyor o zaman.

Bütün bu yazdıklarım benim düşüncelerimdir!

Herkesin görüşüne saygım vardır.

Saygılar.

yalnizkurt71
07.07.11, 13:20
helal ustam . güzel yorumlar yazmıssınız domuz avına hiç gitmemiş birsi olarak . cok merak sardım . bu işe
ustam 100 ve 150 metre gbı mesefalerden söz edıyorsunuz , bir uçar avcısı olarak bunlar bizim için çok buyuk mesafeler . bu mesageden vuran ustalardan ellerı öpülcek adam .
arada duran hedefe atıyoz ama . uzak mesefelerde pozelerde sapma buyuk oluyo .
ustam eger bı domuz avına gıdersem . sizlerden bırazz aklıl almaamız lazım :D

saygılarımla