Kapat

©
+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa
1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 63 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: KURZHAAR!

Moderatör Kurtluca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    İbrahim
    Yaşadığı Şehir
    İSTANBUL
    Meslek
    serbest
    Tüfek
    Huğlu 103 FE
    Köpek
    Setter, Jack
    Konular
    288
    Teşekkürler
    9,042
    1,569 Mesajına 3,737 Kere Teşekkür Edildi.

Standart KURZHAAR!

Alman Kurzhaar!

[Linkler Misafirlere Gizlenmiştir,Forumdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz - Üye OL]
    Tarihçe;
    Napolyonun askerleri, 1806s. den sonra, Prus Feodal Devletinin ordusunu, dağıttıktan sonra ki,o senelerde Almanyada(Prusya), ava olan ilgi de değişmiş.

"Prusya, tarihin değişik dönemlerinde değişik anlamlarda kullanılmış bir deyim olmakla birlikte en çok 1713-1867 yılları arasında kendisine Prusya Krallığı adını veren Alman devleti anlamında kullanılır"

O zamana kadar, sadece zengin kesime hitap attiyse de, bu günden sonra, daha geniş kitleler av yapma imkanı bulabilmiş!
    Bu esnada av tercihleri de değişmiş.Avcı atılımı çoğaldıkça, tercihler de daha çok, kuş ve tavşan avına yönelmiş, o zamana kadar sadece büyük av hayvanlar avına, gidilirmiş!Haliyle de kuş ve tavşancı, köpeklere ihtiyaç daha da artmış
    Sadece bir yönlü çalışan ve o güne kadar çok populer olan, ingiliz ırk köpekelri yetersiz kalmış.

[Linkler Misafirlere Gizlenmiştir,Forumdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz - Üye OL]

Alman avcını, birden fazla köpeğe bakma imkan olmadığından, ona daha geniş yönlü bir ırk gerekmiş,
    Bu ırk köpek, avı bulup, sürebilmeli(kovmalı),karada, ormanda, suda ve sarp arazide çalışabilen bir ırk olmalıydı!
    Hatta bazıları, İngiliz ırklarıyla bağı tamamen koparmak gerektiğini dahi dile getirdiler, bu görüşe, Hegebald ve Oberlender, iki uzman Köpek yetiştiricisi, karşı çıktılar.
    Bu iki uzman, köpeklerin kırdaki becerilerine göre, çiftleştirmeyi ve üretmeyi tklif ettiler ve bu öneri kabul gördü,
    Ama, tüm dış çizgileri pointeri andıranlar da hata olarak, görülmeye başlandı!
    Kurzhaar ırkı,eski alaman ve eski ispanyol kısatüylü av köpeklerinin ve ingiliz kuşçuların modern,asil kanıyla birleşmesinden, meydana gelmiştir!
    Ormancı Hesin, Hektor köpeğiyle(yüksek, güçlü,kahverengi benekli bir erkek)-Türingiya´nın asil kısa tüylü dişerle, çifftleştirdikten sonra, kurzhaar ırkı oluşur ve geliştirilir!
    Fransız brakı da ırka dahil edilmesiyle, Kurzhaarın (avcılık) kalitesi daha da arta.
    20.yy başlarında pointerin kanı ırkın oluşumunda rolünü tamamlamıştır.
    Ve 1912 s.standardın oluşumu tamamlanmıştır ve kısatüylü alman kuşçu köpeği ırkı tanınmıştır!

Boy;
    62-66cm; 58,5-63,5;58-64;
    58-63; 53-58,5;53-59;
    Ağırlık,
    25-32kg; 20,5-27,5kg;
    Genel görünüm; Orta boylu,harmonik,enerjik, güzel hatları ve zarif hareketleri var!
    Huy; Dengeli,8aktif) haraketlive avlanmayaya aşırı meraklıve istekli.

Av arama; hızlı ve bölgeye göre seri ve daha yavaş da olabilir!
    Tüy rengi; Kahverengi ve ya benekli kahverengi,kahverengin´in daha koyu tonları tercih edilir.
    Kafa; her tarafı kahverengidir,
    Tüyü; kısa, düz, sert, sık ve parlak,
    Ensede ve sırtta 2,5-2cm.
    Kulaklar ve kafada daha kısadıt 1cm. gibi, ayaklarındaki tüy de sırtına oranla daha kısa ve serttir!

Deri; normal kalınlıkta, sıkı ve sesnek, kırışık değildir!
    Kemikler iyi gelişmiş, kaslargüçlü ve esnek,
    Kafa kuru ve uzun,vücütla orantılı,üstten bakıldığında üçgensi ama çok dar değil,
    Dudaklar çeneye yapışık bir şekilde durur,
    Kulakalr üstte, orta kalınlıkta, sarkık, sakin halinde kulak uçlar yanaklara yapışık bir biçimde durur,
    Gözler orta büyüklükte, yuvarlak şekilli,çok derin değiller çok sığı da değiller,
    göz rengi kahve ve ya açok kahverengidir, koyu rehkte gösler tercih edilenler,
    Dişler; beyaz, sağlıklı,
    Göğüs bölgesi, orta genişlikte, eye kemikler yateerince kavislidir,
    Sırt; düz sağlam, geniş kaslı,
    Karın, toplu
    Ön ayaklar, önden bakıldığında düzgün ve paralel,set ve kaslı, kemikleri iyi gelişmiş.
    Kuyruk kökünde kalın(keildiğinde 3/1 ve ya 2/1 kalır)
    heyecanlandığında yatay ve ya sırt düzeyinden biraz yukarı bakar!

Her türlü (aport) ferma avlarında, kullanılır, karada, suda , kuşa ve küçük yaban hayvanlarında (tavşan)ferma verir, kan izinden de avı takip edebilir,
    Göl avlarında mükemmeldir!
    Rastgeele!

Yabancı metinden tercüme:
    İ.Efendioğlu
    Saygılarımla!

2. Kurtluca 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri coolman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    hakan üçoğlan
    Yaşadığı Şehir
    KONYA
    Meslek
    elektronik
    Tüfek
    sarsılmaz süper poze şampiyon, sarsılmaz SP 301 süper poze vural yarı otomatik
    Köpek
    kurzhaar,setter
    Konular
    66
    Teşekkürler
    70
    237 Mesajına 469 Kere Teşekkür Edildi.

Standart Cvp:KURZHAAR!

ibrahim ustam valla içimi yaktınız yav valla köpeklere hasretle bakıp şöyle bir köpeğim olsa diye içimii çektim valla hele bir tanesi varki

ben buna hasta oldum vallaha abi ellerin kolların dert görmesin gercekten süper bi paylaşımda bulunmussunuz KURZHAARLAR gercektende kus avında kendilerini kanıtlamıs mükemmel köpekler
    kus avcılarınında vazgeçilmezi diyebilirim
    avdaki coskusuyla benimde cok sevdiğim bir ırk allah insallah banada bir tane nasip eder
    saygılar ustam

4. coolman 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri SAMURAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Memur
    Tüfek
    Huğlu süper poze
    Köpek
    Yok maalesef
    Konular
    47
    Teşekkürler
    326
    330 Mesajına 929 Kere Teşekkür Edildi.

İbrahim ustam ellerine sağlık şahane bir köpek bu ırk ben bu ırkı ingilizlerden daha çok seviyorum çünkü ingilizler kadar sert av yapmıyorlar ama şunuda söylemeliyim ingilizlerin kokusu kurzlardan iyi .Sitede gördüğüm kadarı ile domuz avını seven arkadaşlar çoğunlukta veya bana öyle geldi o yüzden önceki topiklerimizde de demiştim hem domuz hemde kuş ve tavşana gidecek en iyi ırk bu kurzların kıllı olanları yani drahtaar cinsi köpekler o yüzden hem domuz yapıp hemde kuş avı yapacak arkadaşlar drahtaar ları tercih etmeliler diye düşünüyorum tabi bu dediklerimi köpekle av yapanlar anlayabilir köpeksiz av yapanlar anlayamaz selamlar sevgiler

6. SAMURAY 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri AVCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    Davut ERDOĞAN
    Yaşadığı Şehir
    KOCAELİ
    Meslek
    Öğretmen
    Tüfek
    Ata 5+1 yarı otomatik
    Konular
    77
    Teşekkürler
    3
    47 Mesajına 73 Kere Teşekkür Edildi.

Av doğa arşivine katılan çok değerli bir bilgi daha Alman kurzhaar,ne asil hayvan atletik zeki ,ama bir okadarda agresif olarak biliyorum ibrahim abi ben bu köpeği,

emeklerine sağlık.

8. AVCI 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

İsim-Soyisim
    İbrahim
    Yaşadığı Şehir
    İSTANBUL
    Meslek
    serbest
    Tüfek
    Huğlu 103 FE
    Köpek
    Setter, Jack
    Konular
    288
    Teşekkürler
    9,042

Sayın Hakan kardeşim,
    inşallah bir gün sen de, özlediğin köpeğe kavuşursun!

Sayın Akın bey, yorumunuz için teşekkürler,

Bu sadece bir bilgilendirme (tanıtım) yazısı, tercih ustaların olacaktır, isteyen şu ve ya bu köpeği tercih edebilir,

Sırada drathaar da var, onu da bir ara yasıp atarım, sitemizde onunla ilgili yazı yok onu biliyorum,

Drathaar hakikaten çok yönlü bir köpek ama neticede genlerinde daha çok kuşçuluk var sanki, tabi domuz ve tavşana da gider ama, bir kopoy ve ya bir barak gibi olamaz!

Saygılarımla!

10. Kurtluca 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri SAMURAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Memur
    Tüfek
    Huğlu süper poze
    Köpek
    Yok maalesef
    Konular
    47
    Teşekkürler
    326
    330 Mesajına 929 Kere Teşekkür Edildi.

Tabiki İbrahim bey bir kopay kadar olamaz .Bu drahtaarlar tam kombine köpekler geyik avı bile yapabilirsiniz o yüzden domuz avına sık giden arkadaşlar için bir seçenek olarak sunuyorum tabiki seçim arkadaşların tabi devamlı kuş avına gidenler içinde olabilir fakat şunuda söyleyeyim çok güzel bekçi köpekleridirler ve agresiflikleri vardır ingilizlerde bu agresiflik hiç yoktur kuzu gibi köpeklerdir yuhahaha selamlar sevgiler..

12. SAMURAY 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    karayel
    Yaşadığı Şehir
    RİZE
    Meslek
    AVCI
    Tüfek
    YILDIZ POZE
    Köpek
    KURZHAAR
    Konular
    66
    Teşekkürler
    263
    288 Mesajına 649 Kere Teşekkür Edildi.

coolman yazan:
    ibrahim ustam valla içimi yaktınız yav valla köpeklere hasretle bakıp şöyle bir köpeğim olsa diye içimii çektim valla hele bir tanesi varki
    avdaki coskusuyla benimde cok sevdiğim bir ırk allah insallah banada bir tane nasip eder
    saygılar ustam

HAKANCIM BUNA NEDERSİN???

gerçekten çok şanssızsın yaw. şubat ayında çiftliyorduk bunu, bazı teknik nedenlerden dolayı çiftleşme gerçekleşmedi. artık seneye şubata kismet diyoruz dostum. bir yavrun bende saklı!

14. karayel 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

İsim-Soyisim
    İbrahim
    Yaşadığı Şehir
    İSTANBUL
    Meslek
    serbest
    Tüfek
    Huğlu 103 FE
    Köpek
    Setter, Jack
    Konular
    288
    Teşekkürler
    9,042

Davut bey, aslında drathaarlar, kurzhaarlardan daha agresifler,diye bilirim,
    Yorum için teşekkürler,

Evet Akın bey şimdi size tam hak veriyorum
    hakikaten drathaarlar,tam universallar(Kombine)ler,
    çok da agresifler..

Saygılarımla!

16. Kurtluca 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Emek Harcamış Üye bordobereli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    38
    Teşekkürler
    0
    11 Mesajına 21 Kere Teşekkür Edildi.

Ibrahim bey felaket yararli bir baslik atmisin.
    Bilmeyenler aydinlanacak,ilginenlen orenecen ,merak edenler gorucek,
    :P:P:d

18. bordobereli 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

Bizden Biri coolman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    hakan üçoğlan
    Yaşadığı Şehir
    KONYA
    Meslek
    elektronik
    Tüfek
    sarsılmaz süper poze şampiyon, sarsılmaz SP 301 süper poze vural yarı otomatik
    Köpek
    kurzhaar,setter
    Konular
    66
    Teşekkürler
    70
    237 Mesajına 469 Kere Teşekkür Edildi.

karayel yazan:
    coolman yazan:
    saygılar ustam

HAKANCIM BUNA NEDERSİN???

gerçekten çok şanssızsın yaw. şubat ayında çiftliyorduk bunu, bazı teknik nedenlerden dolayı çiftleşme gerçekleşmedi. artık sene şubata kismet diyoruz dostum. bir yavrun bende saklı!
    ünal ustam vallaha cok sanslısınız yav süper bir köpek tüyü kadar hayrını görün
    valla ustam bu sözünüzü alıyorum bakın seneye hatırlatırım size
    valla şimdi niyetimi bozup alacagım bi tane yav

ibrahim ustam iyi dilekleriniz için gercekten cok tesekkür ederim insallah allahım kısmet ederde böylesine sahip olurum insallah saygılar

20. coolman 'nın Yazısına Teşekkür Edenler :

hikmet2055 (04.03.11)

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 Sayfadan 1. Sayfa
1 2 3 ... SonuncuSonuncu