Kapat

©
+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ördek Avı

Üye ta?köprülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11
    Teşekkürler
    0

Standart Ördek Avı

ÖRDEK AVCILIĞI

Ördekler 2 temel gruba ayrılırlar;
    Dalıcı ördekler,

Bataklık ördekleri.

Ülkemizde en sık raslanan dalıcı ördekler; patka, elmabaş, altıngöz, dikkuyruk, pasbaş ve denizalasıdır. Bataklık ördekleri ise; yeşilbaş, kaşıkgaga, kılkuyruk, macar ve behridir (çamurcun). Arasıra görmeye alışık olmadığımız ördeklere de raslarız. Bunlar dış ülkelerde ki olağandışı hava koşulları sonucu ülkemizde konaklamak zorunda kalan ırklardır.

[Linkler Misafirlere Gizlenmiştir,Forumdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz - Üye OL]
    Dalıcı ördeği sudayken de havadayken de bataklık (çipil) ördeğinden ayırmak mümkündür. Dalıcı ördeklerin boyun kısımları uzun, vücudun arka kısmı ise kısadır. Bataklık ördeklerinde ise bu durum tam tersidir. Ayrıca dalıcı ördeklerin kanatları bataklık ördeklerine oranla daha kısadır. Dalıcı ördekler diğerlerine nazaran daha süratli uçarlar. Arkanızdan gelen bir ördek sürüsünü en ufak bir konsantrasyon kaybı ile bir anda yüz metre önünüzde atış menzili dışında bulursunuz. Akşam beklerinde bazan o kadar süratli geçerler ki, sadece kanat seslerini duyarsınız ve gözlerinizin neden daha iyi görmediğine lanet edersiniz. Ancak sorun gözlerinizin kötü olmasında değil, ördeğin kanatlarının iyi olmasındadır. "Ördek avında başarı detaylara verilen önemle doğru orantılıdır." Ördek görme yeteneği son derece gelişmiş, insanoğlunun algılayamadığı renkleri ve hareketleri çok uzaktan ayırt edebilen bir kuştur. Bu yüzden kamuflaj ve gizlenme, detayların en önemlisidir. Kamuflaj dendiğinde biz avcıların aklına en önce her avda giydiğimiz ya da kullandığımız koyu yeşil ve kahverengi desen gelir. Bu desende bir yağmurluğu ya da parkayı sırtımıza geçirir sazın arasında ya da sandalda ördek bekleriz. Sarı sazların arasında bu desen yüzlerce metre yukarıdan geçen bir ördeğe yanıp sönen bir uyarı lambası gibi etki eder. Sazların arasına uygun kamufle olmuş, mührelerini düzgün sıralamış ve sabırlı her avcı doğru yerde ise mutlaka ördek vurur. En azından tüfek atma şansını yakalar. Malzemeye gereken önemi göstermeyen, ördek avına tüfeği eline alıp giden eli tüfekliler ise yıldızdan geçen ördekleri seyredip hırslarından zavallı mekeleri ve diğer su kuşlarını öldürürler. Ördek avı diğer avlarla karşılaştırıldığında çok daha komplike ve malzeme açısından çok daha kapsamlı bir avdır. Her avcı ördek avına gider ama her avcı ördek avlayamaz. İşte ördek avının olmazsa-olmaz kurallarından bir kaçı; mühre, boy çizmesi, kasık çizmesi, derin suda avlanılıyorsa sandal, ördek sesi çıkartan düdük, yağmurluk, uygun bir iç giyim, uygun bir tüfek vs.

[Linkler Misafirlere Gizlenmiştir,Forumdan Yararlanmak İçin Üye Olunuz - Üye OL]
    Havanın günlük güneşlik, avcı deyimiyle çamaşır havası olduğu günlerde eğer gerekli techizatınız, yeterli mühreniz yoksa ve legal avlanıyorsanız ancak havayı alırsınız.

Başarılı bir ördek avı için gerekli ikinci husus ise hava şartlarıdır. Fırtınalı karlı tipili havalarda ördek hem alçak uçar hem de mühreyi gördüğünde hemcinsimdir ya da değildir dinlemeden dalışa geçer. Böyle kötü havalara dayanacak giyiminiz ve malzemeniz varsa o gün mutlaka limitleri doldurursunuz.

KAR98
    Guest KAR98 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Ynt: Ördek Avı

sayın semih usta verdigin bilgiler için çok teşekkürler..hele hele resimlerinle içimizi açtın ustacıgım..saygılarımla

Konular
    11
    Teşekkürler
    0

usta bide çimen resmi bulabilseydim daha güzel olacaktı ama aradım bulamadım.hastayım o kuşlara. avıda çok zevkli ve heyecanlı.sağdan soldan fişek gibi geçiyorlar.

KAR98

Semih usta bizlere aktardığın bilgi ve paylaşımlar için çok teşekkür ederim ellerine ,emeğine sağlık ,keşke her üyemiz sizin kadar duyarlı olup paylaşımlarını esirgemese sitemizden ,çok teşekkürler ...

Ördek avı konusunda şahsıma munhasır rahatsızlıklarım var ,zaman zaman izliyoruz düdüklerle ve mührelerle onlarca ördeğin avlanmasını ,bu bana biraz ters geliyor oturduğun yerden düdükle çağır ,mühreyle kandır gibi geliyor bana ,belkide atadan deden bu şekilde görmeyişimizden kaynaklanıyor ,hatırladığım kadarı ile dedem ördeğin ina bileceği yerleri dürbünle tarar ve kilometrelerce yol yürür avlaya bildiğini avlar ve ürküp kalkan ördeklerin yerini tekrar tespit edip yine uzun yollar kat ederek avlamaya çalışırdı ,asıl önemlisi vurduğu ördeği kesinlikle hava durumu ne olursa olsun suda bırakmazdı mutlaka bir şekilde alırdı ve nasihatlarında vurulan bir avın kaderine terk edilmesini israf ve doğal yaşama saygısızlık olarak nitelendirirdi...

Şimdi sitedeki ustalardan düdük ve mühreler hakkındaki görüşlerini bir iki satırda olsa düşüncelerini duymak isterim ...

Saygı ve Sevgilerimle

Emek Harcamış Üye ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Teşekkürler
    0

Sayın avcı arkdaş çok güzel çalışma olmuş.Yazıyı okurken ve resimlere bakarken sanki kendimi ördek avında hissettim.Eline sağlık

Emek Harcamış Üye ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Teşekkürler
    0

Çimen

Bizden Biri AVCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İsim-Soyisim
    Davut ERDOĞAN
    Yaşadığı Şehir
    KOCAELİ
    Meslek
    Öğretmen
    Tüfek
    Ata 5+1 yarı otomatik
    Konular
    77
    Teşekkürler
    3
    47 Mesajına 73 Kere Teşekkür Edildi.

semih bey emeğinize sağlık.tşkler

Konular
    11
    Teşekkürler
    0

ufuk bey çimen için teşekkür ederim.
    mühre ve düdük olayına gelince.
    piyasada teyp ile avlananlar var.bu hiç adil değil gerçekten.ördek gerçekten şaşırıyor o zaman . düdük olayında ise pek bi kötülük göremiyorum.ustaların işi. ben ava ilk olarak çimen le başladım.babamla birlikte kamışa saklanırdık ve beklerdik.ilk zamanlar kondurmak için beklerdim artık beklemiyorum ;D uçar daha zevkli oluyor. bizim köyde teyp nedir kimse bilmezdi ama düdük ve mührelerimiz vardı. tabi mühreler plastik. canlı mührede adil değil sanırım canlı mührede kanunen yasak.
    benim düşüncem ava fırsat vermekten yana.şartlar eşit olsun.
    saygılarımla...

KAR98

Sayın Taşköprülü çimen ördeğiyle ilgili bir kaç düzeltme yapmak istiyorum.
    Yüzücü ördekler gurubundan olan bu kuşlar ülkenin bazı yörelerinde çimen beğrisi,kırık,puli,tıkır cibil vb bir çok adla tanınan bu ördekler ülkemizde sadece 2 çeşitdi gözlemlenmaktedir.1 Çamurcun 2.Çıkrıkçın çamurcun ördeği yurdumuzda her mevsim gözlemlenip avlanıldığı gibi çıkrıkçın diye tabir edilen ördekler ülkemizde sadece mart döneminde de gelirlie ve halk arasındada genelde mart tıkırı diye bilinirler ve fazla avlanmazlar çünkü av sezonu kapandığı döneme denk gelirler.Bu ördeklerin avlanılmasında en iyi fişek türü Wınchester electrocibles 7,5 numara fişekleri bu ördeklerin avı için özel olarak üretilmiştir ve çok iyi randuman sağlamaktadır.Saygılarımla

KAR98

Sayın ustalar bende ördek avı hakkında görüşlerimi yazacağım.Evet arkadaşlarımızın dediği gibi ördek avı çok meşakatli bir avcılık olup tamamen ekipman olayı ilgili bir avdır ördek avı yapabilmek için çok iyi bir mühre ve düdük takımına sahip olmak ve bu takımları çok iyi kullanmaktan geçer dünyanın en iyi avcısı olsanız bile düdüğü iyi çalamazsanız ördek avında hava alırsınız.Ördek avını kısaca söyle özetleyebiliriz 1-öncelikle çok iyi bir kamuflar yapılması gerekiyor.2-Mühreleri(plastik ördekleri)havanın,rüzgarın ve ördeğin nasıl üzerineze getirmek istiyorsanız ona göre dizmek veya şekil vermek gerekiyor.3-ördeği vurmak genelde fırtınalı ve çok yağışlı havalarda vurmak kolay olur ancak açık havalardada ördek vurulabilir buda avcının ustalığana kalmış bir olaydır.Ördek avında çok iyi soğuktan koruyan giysiler giymek gereklidir aksi takdirde hasta oluruz bu tür giysilere gereksinimi olan arkadaşlar benimle irtibat kurabiliriler ben kendilerini nereden alacaklarına yönlendire bilirim kasık çizmesiyle yapılan ördek avına ise tamamen karşıyım çünkü 45 yaşından sonra kesin olarak prostat hastası olurlar bunun günümüzde bir çok örnekleri mevcuttur.Kendi görüşümü söylüyorum manke avında kulladığım fişek 7 nunara ve 32 gramdır açık havalarda ise 7,5 numara ve 28 gram fişek kullanırım.Düdük ve plastik mühre MAK.kararlarınca ülkemizde yasak değildir ve isteyen herkes kullanabilir.Saygılarımla

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa
1 2 SonuncuSonuncu